Nákup kola z druhé ruky? Proč ne, ale dejte si pozor!

Běžné silniční kolo koupíte i v obchodním domě a velmi levně také v běžné prodejně kol. Pokud si ale chcete dopřát speciální kolo, už tak finančně dostupné nebude.

Silniční speciály, karbonová kola a titanová kola jsou velmi drahá. Proto vás jistě napadlo pořízení takovéhoto dražšího kola z druhé ruky. To není špatný nápad, jen je třeba kolo řádně zkontrolovat a koupit kolo po někom, kdo mu dopřával pravidelný servis a hezky se o kolo staral.

Nákup kola z druhé ruky sebou nese samozřejmě jistá rizika, stejně tak jako když si koupíte ojetý automobil, je třeba dražší kolo kupovat se smlouvou, nechat se upozornit na vady a mít ve smlouvě doložku, jakou záruku nám prodávající nabízí, pakliže bychom objevili tzv. skrytou vadu kola. Natrefíte-li na prodejce, který vám smlouvu nebude chtít podepsat, je to pro vás znamení, že si máte kolo koupit jinde.

Kola z půjčoven

Pozor na kola a elektrokola z půjčoven, ta mají své nejlepší jistě za sebou a dá se přepokládat, že s nimi nebylo dobře zacházeno, turisté si kola půjčují, běžně je nedbale pohazují. Navíc mívají opotřebené brzdy a pláště.

Nevyznáte-li se v kolech dobře, mějte sebou na nákup kola z druhé ruky odborníka, klidně za úplatu, přeci jenom zkušené oko ví, kde hledat vady. Vy sami si kolo sice vyzkoušíte, zjistíte ojetí plášťů, maximálně to, že drhne přehazovačka, či horší brždění, ale to je tak asi všechno. Můžete se s prodejcem i domluvit, že jej dáte do specializovaného servisu, kde vás na případné vady upozorní. Mohlo by se tak totiž snadno stát, že ušetřené peníze za nákup karbonového kola pak vrazíte do jeho opravy.

Slušný prodejce vám i vykáže, jaké servisní prohlídky a opravy byly na kole provedeny, popřípadě, jaké díly a kdy měnil. Speciálně u karbonových kol je i malý oděrek, či prasklinka velkým problémem, mohou vést k selhání rámu a velkému poškození a karbonové rámy jsou náročné na opravu, nezřídka se ani opravit nedají.

Hledejte skryté vady

U kol ze slitin si všímejte bublinek pod barvou, je to známka počínající koroze a neodborného zakamuflování vady.

Další částí, která si zaslouží vaši pozornost při nákupu kola z druhé ruky, je kontrola řetězu, ozubených koleček a přesmykače. Jejich výměna je totiž finančně mnohem náročnější než nákup nových plášťů.

Při nákupu nového kola dejte na svou intuici, pokud se vám něco nezdá, při zkušební jízdě se kolo klepe, či se vám špatně přehazuje, nebo dokonce brzdí, raději se poohlédněte jinde.

Důležité: Při nákupu kola z druhé ruky si nechte ukázat účtenku, či jiný doklad dokazující, že prodávající je opravdu majitel, abyste ve snaze ušetřit nenarazili na podvodníka, který se vám snaží prodat kradené kolo.

Další články autora

- Reklama -pr clanky

Mohlo by se vám líbit