5 jednoduchých tipů, jak posilovat imunitu v těhotenství

Na těhotenství lze pohlížet ze dvou diametrálně odlišných perspektiv. Jedná se o jedinečné období plné radosti – a současně o devět měsíců napětí a strachu o plod. Pokud vás sužují obavy o zdraví, věnujte zvýšenou péči posilování imunity. Dobře fungující imunitní systém ochrání vás i vaše miminko před nemocemi a zajistí hladší průběh gravidity.

1) Jezte zdravě

Základním pilířem silné imunity je zdravá strava. V těhotenství byste si měla jídelníček hlídat důsledněji než obvykle a konzumovat co nejvíce ovoce a zeleniny. Chybět by neměly ani zdravé tuky a celozrnných obiloviny. Zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem vitamínů C, D a E, železa a zinku, což jsou prvky, bez nichž se organismus neobejde.

Co vaší obranyschopnosti naopak nepřidá, jsou průmyslově zpracované potraviny plné zdraví škodlivých látek.

2) Nemarněte většinu času lenošením

Pravidelná mírná fyzická aktivita v těhotenství přináší mnoho výhod a patří mezi ně i posílení imunitního systému. Budete-li se hýbat a přiměřeně cvičit, posílíte krevní oběh, snížíte stres a udržíte své tělo v dobré kondici.

Efektivní a současně bez rizika jsou například chůze, plavání, jóga a těhotenské cvičení. Pokud si nejste jistá, jaký typ aktivity je pro vás vhodný s ohledem na právě probíhající týdny těhotenství, poraďte se se svým lékařem nebo specialistou na těhotenskou fyzioterapii.

3) Vydatně odpočívejte a spěte

Tělu, ve kterém roste nový život, je důležité dopřát dostatek odpočinku a spánku. Během něj dochází k regeneraci organismu a posilování imunitního systému. Snažte se spát alespoň 7-8 hodin denně a dodržujte pravidelný spánkový režim. V případě problémů s diskomfortem (kvůli většímu těhotenskému bříšku nebo jiných důvodů) vyzkoušejte speciální těhotenský polštář a polohovací techniky, díky kterým nakonec najdete ideální polohu.

4) Naučte se lépe zvládat stres

Stres má na imunitní systém špatný vliv, a proto se je důležité v těhotenství nadměrné stresové zátěži vyvarovat. Při odbourávání stresu obvykle skvěle fungují relaxační techniky pro zklidnění mysli a uvolnění napětí. Sázkou na jistotu bývá trojkombinace v podobě meditace, hlubokého dýchání a těhotenské jógy. Zároveň si doma vytvářejte příjemné a harmonické prostředí – a obklopte se pozitivně naladěnými lidmi.

5) Dbejte na hygienu a nebuďte v kontaktu s nemocnými

Nezapomeňte, že během těhotenství je tělo náchylnější k infekcím. Proto striktně dodržujte základní hygienická pravidla: pravidelně si myjte ruce, udržujte si odstup od nemocných lidí a nepohybujte se v místech s vysokým rizikem nákazy. Pokud se kontaktu s nemocným nevyhnete, konzultujte to s lékařem a myslete na prevenci – roušku.

Další články autora

- Reklama -pr clanky

Mohlo by se vám líbit